RESCALED V ČR
Česká kancelář RESCALED
Česká kancelář RESCALED sídlí v RUBIKON Centru. Jejími koordinátorkami jsou Lenka Ouředníčková a Jana Smiggels Kavková. RUBIKON Centrum zastupuje síť v České republice a pomáhá zde šířit její vizi. Zároveň zprostředkovává zkušenosti českých odborníků a praktiků v rámci RESCALED. Kontext každé země je specifický a sdílení zkušeností napříč státy a profesemi je jedním ze základních principů RESCALED.
RUBIKON Centrum se stalo členem sítě RESCALED v květnu 2022 a od podzimu 2022 začalo působit jako národní kancelář pro ČR.
Expertní skupina RESCALED v ČR
Tato skupina sdružuje odborníky z oblasti vězeňství, akademické obce a NNO, osoby s žitou zkušeností z výkonu trestu a lidskoprávní experty, kteří svými znalostmi a zkušenostmi pomáhají šířit vizi komunitních věznic v ČR a vytváří expertní zázemí pro činnost české kanceláře RESCALED.

Eva Biedermanová
Má právní vzdělání. Od roku 2009 pracuje jako výzkumná pracovnice v Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Ve své práci se zaměřuje zejména na penologii. Je členkou České kriminologické společnosti.

Lukáš Dirga
Penitenciární sociolog působící jako výzkumný a akademický pracovník na Katedře sociologie a sociální práce Západočeské univerzity v Plzni. Ve své badatelské činnosti se věnuje výzkumům vězeňského prostředí a otázkám s ním spojených. Je členem řady odborných mezinárodních sdružení a výsledky své práce pravidelně prezentuje v tuzemských i zahraničních periodikách. V letech 2016 až 2022 působil jako vrchní ministerský rada a koordinátor resortního výzkumu Ministerstva spravedlnosti.

Tereza Dleštíková
Je akademickou právničkou působící na katedře trestního práva Policejní akademie ČR a členkou advokačního týmu RUBIKON centra a Asociace organizací v oblasti vězeňství. Zabývá se restorativní justicí, domorodým právem, vězeňstvím a problematikou drog.

Jan Drtina
Od ledna 2022 působí v RUBIKON Centru jako odborný poradce, nyní i jako klíčový pracovník pro bydlení. V listopadu 2021 se na akci TedX Prague jako řečník podělil o svou žitou zkušenost z výkonu trestu a úspěšné cesty zpět do normálního života. Na jaře 2023 se zúčastnil stáže v Jihoafrické republice v rámci programu Global Freedom Fellowship, pořádaného mezinárodní sítí Incarceration Nations Network, která podporuje a popularizuje inovativní vězeňské reformy. Od roku 2016 se jako běžec účastní Běhu se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run).

Roman Farkaš
Od roku 1997 je zaměstnán u Vězeňské služby ČR. Pět let zastával funkci vychovatele oddělení výkonu trestu a nyní působí jako speciální pedagog. Zaměřuje se zejména na problematiku zacházení s odsouzenými v oblasti jejich přípravy na propuštění z výkonu trestu v průběhu realizace standardizovaného Programu Výstupní oddíl – Otevřená věznice. U vězněných osob zajišťuje diagnostickou, vzdělávací, speciálně výchovnou a poradenskou činnost.

Pavel Horák
Od roku 1999 působí ve Vězeňské službě ČR. Postupně prošel několika úrovněmi od základních výkonných pozic až po manažerské, nyní jako ředitel odboru výkonu vazby a trestu Generálního ředitelství. V současné době se v rámci své pozice zabývá rozvojem a aplikací moderních vězeňských postupů v českém vězeňství, elektronizací vězeňství, zaváděním nových programů pro vězněné osoby, zkvalitňováním penitenciárního zacházení a podporou postpenitenciární péče, zejména její přípravou již v průběhu výkonu trestu odnětí svobody.

Michal Charvát
Působí jako vedoucí oddělení výkonu trestu Věznice Nové Sedlo – objekt Drahonice. Více než 23 let pracuje u Vězeňské služby ČR, 17 let u odsouzených mužů a posledních 6 let u odsouzených žen. Téměř celou profesní kariéru se věnuje přímému výkonu trestu. Služba, a to zejména v poslední době u odsouzených žen ho velmi naplňuje a je stále více odhodlán měnit zaběhnutý systém v něco, co dává smysl, a vytvářet tak odkaz do budoucna. „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“.

Gabriela Kabátová
V roce 2010 založila křesťanskou neziskovou organizaci Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. (MVS) jehož výkonnou ředitelkou je doposud. Od roku 2011 je MVS členem Prison Fellowship International a je součástí mezinárodních projektů a setkávání zejména v oblasti restorativní justice a nově projektu komunitních věznic APAC.
V ČR organizace vede na 20 pravidelných projektů, které cílí na změny v přístupu ke klientům ve všech oblastech justice, zejména se zajímá o humanizaci a individuální přístup, vývoj alternativních trestů, změny v problematice dětí odsouzených a přístupu k obětem trestných činů, rozšiřování křesťanského mentoringu v zejména postpenitenciární péči. V rámci restorativní justici přinesla do ČR v roce 2014 první konkrétní projekt práce s oběťmi uvnitř věznic. Organizace iniciovala a spoluřešila výzkum Masarykovy univerzity v Brně: Rodičovství za mřížemi, podílela se na vzniku Pracovní skupiny k právům dětí vězňů při Úřadu vlády ČR. MVS spolupracuje na mezinárodní úrovni s organizacemi Faith and Learning International, nebo COPE.
Gabriela Kabátová je také součástí poradních komisí ředitelů věznic a platforem MSp, stála u vzniku Asociace organizací v oblasti vězeňství, je aktivní členkou České kriminologické společnosti.

Petr Křížek
Text připravujeme.

Monika Myšičková
Vystudovala sociální pedagogiku na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 1995 pracovala u Policie ČR, od roku 2000 působí u Vězeňské služby ČR. Ve Věznici Světlá nad Sázavou působila na různých pozicích, např. vedoucí výcviku příslušníků, vedoucí prevence, vychovatel, zástupce vedoucího výkonu vazby a trestu a vedoucí trestu. Od roku 2019 je v této věznici ředitelkou.

Hana Prokopová
Pracuje 29 let u Vězeňské služby ČR, aktuálně na pozici vedoucí oddělení výkonu trestu pro objekt Otevřené věznice. Má dlouholetou praxi jako sociální pracovnice a převážně speciální pedagožka ve věznici. Vystudovala penitenciární péči, magisterské studium ve speciální pedagogice a doktorandské studium andragogiky. Smysl svého působení ve věznici spatřuje v podpoře a motivaci vězněných osob pro nekriminální způsob života po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Tereza Raszková
Absolventka PdF UHK (2007, obor Sociální pedagogika; 2010, obor Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii). V roce 2018 posílila tým výzkumných pracovníků IKSP a s sebou přinesla praktické zkušenosti z vězeňství, kdy 13 let pracovala u VS ČR, a zároveň akademické dovednosti, které získala během 7letého pedagogického působení na své Alma Mater. Vězeňství se věnuje i v rámci aktuální výzkumné činnosti v IKSP. Je členkou České kriminologické společnosti a České sociologické společnosti.

Tereza Řeháková
Je ředitelkou programů Institutu pro restorativní justici, z.s., má praxi ve službách krizové intervence, socioterapie a poradenství pro oběti trestných činů, dále v mnoha agendách práce Probační a mediační služby. V rámci projektu Křehká šance II realizovala aktivitu Rozvoj restorativní praxe v českých věznicích a byla předsedkyní komisí pro podmíněné propuštění, jejichž činnost byla v projektu testována. Je aktivní členkou Evropského fóra pro restorativní justici.

Gabriela Slováková
Od roku 2003 pracovala u Vězeňské služby ČR. V roce 2010 se stala ředitelkou ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, od roku 2019 pak ředitelkou mužské Věznice Kuřim. Působí jako mezinárodní expertka se specializací na vězněné ženy a dlouhodobě se věnuje oblasti smysluplného zacházení s odsouzenými a problematice dětí a rodin vězněných rodičů. Při své práci uplatňuje principy restorativní justice, kterou považuje za zásadní pro minimalizaci dopadů trestné činnosti na oběti. Je iniciátorkou a ředitelkou osvětového projektu Yellow Ribbon, jehož cílem je získat zájem veřejnosti o téma lidí s trestní minulostí.

Anna Šabatová
V letech 1971–1973 byla vězněna pro podvracení republiky a vyloučena ze studií na Filozofické fakultě. V prosinci 1976 podepsala Chartu 77, v roce 1986 byla její mluvčí. V letech 1978- 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Po revoluci vystudovala bohemistiku na Univerzitě Karlově a doktorské studium na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1998 získala Cenu OSN pro lidská práva. V létech 2008-2011 byla členkou Evropského výboru pro zabránění mučení. V letech 2014 – 2020 byla veřejnou ochránkyní práv.
ČINNOSTI ČESKÉ KANCELÁŘE
- Sdílíme know-how
- Podporujeme spolupráci relevantních aktérů
- Podporujeme rozvoj dobré praxe a usilujeme o systémové změny
- Pracujeme s veřejností
Čemu se aktuálně věnujeme
Mapujeme dobrou praxi v ČR a sdílíme ji v rámci evropské sítě.
Propojujeme téma vězněných žen s tématikou komunitních věznic jakožto vhodného způsobu zacházení s touto cílovou skupinou.
Zprostředkováváme informace ze zahraničí české odborné veřejnosti.
Společně s evropskou sítí a členy RESCALED usilujeme o ukotvení komunitních věznic v evropských strategických dokumentech.
Bližší informace o našich aktivitách naleznete v AKČNÍM PLÁNU, který pro vás připravujeme.