CO JE RESCALED?
EVROPSKÁ SÍŤ NA PODPORU KOMUNITNÍCH VĚZNIC
RESCALED poukazuje na potřebu změny konceptu vězení a odklonu od velkých vězeňských zařízení. Namísto nich podporuje rozvoj tzv. vězeňských domů/komunitních věznic, které jsou postaveny na 3 principech:
- jsou malé (s kapacitou kolem 30 osob)
- jsou diferencované, tj. uzpůsobené různým cílovým skupinám (dle potřeb a nároků na zacházení i potřebnou míru zabezpečení)
- jsou integrované v komunitě
Díky tomu přispívají vězeňské domy/komunitní věznice k udržitelné, bezpečné a inkluzivní společnosti.
Mohou mít podobu otevřených věznic, ale také vězeňských zařízení se středním či vysokým stupněm zabezpečení.

PRINCIPY

1. Věznice jsou MALÉ
Z výzkumů vyplývá, že vězněné osoby i zaměstnanci zažívají v zařízeních malého rozsahu lepší kvalitu života, která je v konečném důsledku spojená s větší šancí na úspěšnou reintegraci. Odsouzení lidé zde žijí komunitním životem, přebírají odpovědnost za každodenní úkoly a sami řeší tenze, které přináší život s ostatními. Menší velikost a organizovanost umožňují navazovat lepší vztahy, a to jak mezi odsouzenými navzájem, tak se zaměstnanci věznice. Takový osobní přístup zajišťuje dynamickou bezpečnost a umožňuje vytvářet reintegrační strategie šité na míru každé z odsouzených osob.

2. Věznice jsou DIFERENCIOVANÉ
Množství, vhodná velikost a četnost vězeňských domů umožňují zajistit správnou úroveň zabezpečení a nabídku služeb, aktivit a programů, odpovídajících potřebám konkrétních klientů*ek. Vysoký stupeň zabezpečení, charakteristický pro velké věznice, je ve skutečnosti nutný jen u malého množství vězněných osob. Významná část z nich může vykonávat trest v zařízeních s nižším stupněm zabezpečení. Důraz je v maximální možné míře kladen na individuální plán a rozvrh každé z vězněných osob a posilování jejich odpovědnosti tento plán a rozvrh dodržovat. Tím se výkon trestu přibližuje podmínkám běžného života na svobodě. Diferenciací míry zabezpečení se rovněž snižují náklady na vybudování i provoz těchto zařízení.